Domowe Sposoby Na Trądzik Na Plecach, Dekolcie i Ramionach - Jak Leczyć?

Zaktualizowano 9 dni temu
Jak leczyć domowymi sposobami trądzik na plecach, dekolcie i ramionach ?
Napisane przez: Łukasz Nowak

Trądzik na plecach jest problemem, na który cierpią zarówno osoby w wieku dojrzewania jak i osoby dorosłe. Bez wyjątku, może on dotyczyć każdego (pomimo, że najczęściej jest utożsamiany z nastolatkami). Bardzo często zdarza się, że trądzik na plecach i dekolcie występuje w tym samym czasie, co czyni go jeszcze bardziej kłopotliwym, szczególnie dla kobiet.

W zależności od stopnia zaawansowania, niedoskonałości pojawiające się na skórze mogą być mniej lub bardziej widoczne. Jednak niezależnie od stopnia jego nasilenia należy się z nim uporać raz na zawsze.

W przypadku trądziku na plecach u mężczyzn, może on występować w bardziej zaawansowanej postaci.

Jak zapewne już się orientujesz, może on przybierać różne formy, może on być bolesny i ropny, bądź bezbolesny i lekko zaczerwieniony. Bez znaczenia, na który z nich cierpisz, przede wszystkim musisz w pierwszej kolejności rozpoznać z jakim jego rodzajem masz do czynienia, a następnie dowiedzieć się jakie trądzik na plecach ma przyczyny występowania.

Jedno jest pewne, trądzik stanowi niezwykle wstydliwy dla Ciebie temat. Cierpiąc na niego w codziennym życiu, musisz pomyśleć dwa razy nim na siebie coś włożysz, bowiem nie chcesz pokazywać światu tej części ciała, która wygląda nieestetycznie. Nie wspominając już jak kiepsko czujesz się w lecie, kiedy to każdy wskakuje w kostium kąpielowy i cieszy się dobrą pogodą, a Ty tylko odczuwasz wstyd z powodu swojej choroby skóry.

Pamiętaj, że trądzik nieleczony sam z siebie nie zniknie, nie czekaj zatem już dłużej i od razu przystąp do jego skutecznej eliminacji.

Poniższy artykuł ma na celu stanowić dla Ciebie pigułkę wiedzy na temat trądziku na plecach. Poznasz w nim wszelkie szczegóły dotyczące rodzaju trądziku, przyczyny jego powstawania oraz wskazówki jak raz na zawsze, skutecznie się go pozbyć . Bez wątpienia jest to taka choroba skóry, którą każdy może leczyć ogólnie bądź miejscowo. Ten artykuł ma celu wskazanie Ci najlepsze na trądzik na plecach leki oraz domowe sposoby.

Trądzik Na Plecach i Dekolcie - co to jest?

Zanim przejdę do omówienia czym jest ta konkretna choroba skóry, w pierwszej kolejności chce przedstawić co na trądzik na plecach i dekolcie jest najbardziej skuteczne (aby każdy z nas wiedział, że jego wyleczenie jest jak najbardziej możliwe) – mianowicie tabletki na trądzik

Trądzik na plecach i dekolcie po 30, co oznacza?

Są one zaliczane do jednej z najskuteczniejszych metod jego leczenia (o czym będę pisać w dalszej części artykułu).

Tych najbardziej niecierpliwych zapraszam do artykułu Ranking najlepszych tabletek na trądzik bez recepty , w którym szczegółowo zostało opisane działanie tabletek.

Zapewne nie muszę Ci mówić jak wyglądają pryszcze na plecach. Przybierają one najczęściej postać charakterystycznych krostek bądź większych krost na Twojej skórze. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest zwiększenie się rozmiarów gruczołów łojowych, a także wzrost ilości wydzielanego sebum. Jednocześnie następuje zbyt intensywne rogowacenie ujścia mieszka włosowego, w którym umieszczony jest przewód gruczołu łojowego.

Prowadzi to do powstania czopu rogowego, który wypełnia mieszek włosowych, przesuwający się w górę, do powierzchni skóry. Następuje zatrzymanie wydzielania się łoju i powstawanie zaskórników. Stanowi to idealne środowisko dla szybkiego namnażania się bakterii, które są w Twojej skórze.

Enzymy wydzielane przez nie, powodują rozkładanie obojętnych tłuszczów łoju na wolne kwasy tłuszczowe, co w konsekwencji prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Naciskają one coraz mocniej na ścianki mieszka włosowego, który z kolei jest zablokowany czopem rogowym. Po pewnym czasie dochodzi do pęknięcia, czego objawem jest wyciekająca ropa. Jest to rezultat ostrego stanu zapalnego.

Tak jak już zostało to wspomniane, krosty na plecach nie tylko stanowią niezwykle nieestetyczny aspekt lecz wyjątkowo często są zmianami bolesnymi, które mogą również wywoływać u Ciebie nieprzyjemne powikłania, jeśli nie zaczniesz ich odpowiednio leczyć. Należą do nich, chociażby przebarwienia czy blizny, ale w wielu przypadkach dochodzi również do powikłań bakteryjnych.

Przyczyny Trądziku Na Plecach

Najczęstsze przyczyny trądziku na plecach powinny interesować Cię jak najbardziej, tuż po tym jak wyjaśniliśmy sobie czym dokładnie jest ta choroba skóry. Jest to podstawą do jej skutecznego wyleczenia. Trądzik na plecach i ramionach jest specyficzną chorobą skóry, która wywołana może zostać różnymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi (jak nieodpowiednia higiena), jak i wewnętrznymi (zmiany hormonalne). 

Trądzik na plecach przyczyny ma różne

Bez względu na rodzaj źródła w skutek, którego powstają koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków w celu wyleczenia trądziku.

Pamiętaj, że problem ten dotyczy w większym stopniu mężczyzn i dotyczy około 33% nastolatków oraz co 4 osoby dorosłej. Największe skupisko pryszczy znajduje się w górnej części pleców i ramion. Jest to choroba skóry bardzo powszechna, jednak nie należy jej lekceważyć, zaniedbana może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Stąd koniecznie poznaj przyczyny występowania trądziku na plecach i rozpocznij jego leczenie.

Najczęstsze przyczyny występowania trądziku na plecach:

  • Zmiany hormonalne - w przypadku młodzieży (osób znajdujących się w okresie dorastania), wypryski powstają najczęściej wskutek odbywanych zmian hormonalnych. Podczas charakterystycznej dla wieku dorastania tak zwanej burzy hormonów, następuje wysoki wzrost wydzielania hormonów, co przyczyni się do zaburzenia wielu procesów i mechanizmów, do których dochodzi w ludzkim organizmie. Jest to proces znaczący w powstawaniu trądziku na plecach, bowiem wzrost produkcji hormonów wpływa na zwiększenie pracy gruczołów łojowych, co finalnie prowadzi do skutecznego zatkania porów. W tym scenariuszu, zdecydowanie najczęściej na skórze pojawiają się zaskórniki, jednak oprócz tego osoby młode, mogą zauważyć u siebie również bolesne zmiany w postaci cyst. Są one wypełnione ropą, która ułatwia przenoszenie się wyprysków, stąd tak ważnym jest ich jak najszybsze wyleczenie. W przypadku zmian hormonalnych trądzik na plecach powinien przestać być problemem po zakończeniu okresu dojrzewania.
  • Nieodpowiednia higiena osobista - bez wątpienia trądzik na plecach może powstać wskutek złego czyszczenia skóry. Pryszcze, które powstają, biorą się z bakterii, które zatykają pory i przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. Niewłaściwa higiena prowadzi do złuszczania się naskórka oraz mieszania jego cząstek z kurzem, oraz pyłami, które otaczają ludzi na co dzień. Bardzo często na trądzik ten występuje u ludzi, którzy często ćwiczą, ponieważ pot niezmywany regularnie z powierzchni skóry sprzyja rozkładowi bakterii. Efektem jest zatem powstawanie zaskórników i trądzik na plecach.
  • Nadpotliwość - pocenie się zarówno podczas uprawiania sportów, odczuwania stresu i codziennych sytuacji, stanowi jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Jest to niezwykle uciążliwy i nieprzyjemny problem, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii i pojawianiu się zaskórników.
  • Nadmierny stres - zapewne wiesz jak negatywne dla Twojego organizmu skutki ma stres. Osoby narażone na długotrwały stres, częściej charakteryzują się występowaniem pryszczy na plecach. Musisz zdawać sobie sprawę, że Twoja skóra wyjątkowo  silnie odczuwa stres. Sytuacje wywołujące u Ciebie niepokój przyczyniają się do tego, że gruczoły łojowe pracują znacznie intensywniej. W związku z tym rośnie ilość wydzielanego sebum, które następnie zatyka pory i doprowadza do powstania zmian na skórze.
  • Cykl menstruacyjny - pomimo, że trądzik na plecach częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, ma on u nich swoje specyficzne źródło jakim jest cykl menstruacyjny. W jego wyniku dochodzi do zmian hormonalnych i znacznego spadku poziomu estrogenów. Najczęściej 23 i 24 tydzień cyklu to czas wzrostu aktywności hormonów. Szczególnie ważna w tej sytuacji jest nadmierna aktywność progesteronu, który jest odpowiedzialny za intensyfikację produkcji łoju. Gruczoły łojowe, a właściwie ich ujścia, ulegają znacznemu zwężeniu. W wyniku czego, zalegający tłuszcz nie może się swobodnie wydostawać na powierzchnię skóry. A tak jak już o tym mówiliśmy, taka sytuacja prowadzi do pojawiania się na Twoich plecach znienawidzonych pryszczy.
  • Nieodpowiednia dieta - jesteś tym co jesz, to nie ulega wątpliwości. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że bardzo duża część produktów spożywczych nie wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie i kondycję, a już zwłaszcza na Twoją skórę. Słodycze, przetworzona żywność, fast food, a więc substancje zawierające w sobie, w bardzo dużej mierze sól i cukier są przyczyną powstawania trądziku na plecach. Do tego dochodzi taka używka jak papierosy, która również wywiera fatalny wpływ na Twoją skórę. A więc chcąc cieszyć się piękną, zdrową skórą, pozbawioną jakichkolwiek niedoskonałości, należy zrobić gruntowną weryfikację swojej diety.
  • Nadprodukcja hormonów - wszelkie zmiany hormonalne mogą stanowić przyczynę pojawienia się trądziku na plecach zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Ta choroba skóry może powstawać w wyniku nadprodukcji androgenów, która u panów wynika z wrodzonego przerostu nadnerczy. U kobiet natomiast, może oznaczać problemy z jajnikami, takie jak, chociażby zespół policystycznych jajników.
  • Leki i kosmetyki - mało kto zdaje sobie sprawę, że nieodpowiedni dobór kosmetyków do naszej skóry, może powodować na niej  pojawienie się zmian trądzikowych. W miejscach gdzie spływa po Tobie szampon bądź odżywka mogą wskutek tego pojawić się pryszcze. Przyczynę pojawienia się krost na plecach mogą również stanowić nieodpowiednie leki przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne, ale także antydepresanty, czy błędnie dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Jak leczyć Trądzik Na Plecach ?

Przede wszystkim pryszczy pod żadnym pozorem nie można wyciskać! Jest to najczęściej popełniany błąd przez osoby cierpiące na tę chorobę skóry. Takie działanie zaostrza zmiany i przedłuża czas gojenia.

Ponadto w ten sposób rozprzestrzeniają się bakterie i wywołują powstawanie kolejnych pryszczy.

Jeśli chodzi o trądzik na plecach, to najważniejszym jest, aby proces leczenia zacząć od ustalenia przyczyny jego wystąpienia na Twojej skórze. Jeżeli występuje on w bardzo zaawansowanym stopniu, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i wdrożyć najlepsze leczenie.

Istnieje jednak wiele działań, które możesz podjąć w celu eliminacji wszelkich zmian trądzikowych występujących na Twoich plecach. Jednym z tych rozwiązań są zdecydowanie tabletki na trądzik, o których już wspominałem na samym początku tego artykułu. Są one niezwykle skuteczne i dawkowane według zaleceń producenta, również bezpieczne. Eliminują one problem od wewnątrz, a więc trafiają w główne źródło problemu zmian trądzikowych. Dodatkowo ich stosowanie jest niezwykle łatwe, a na upragnione rezultaty nie trzeba czekać długo.

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele rodzajów tabletek na trądzik na plecach, część z nich jest na receptę część nie. Pamiętaj, aby przed dokonaniem zakupu tabletek, dowiedzieć się o ich składzie i przeprowadzić dokładną weryfikację, ponieważ istnieje wiele z nich, które mogą powodować poważne skutki uboczne. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że część z nich traktowana jest jako lekarstwa, a więc oznacza to, że w ich składzie znajduje się substancja, która może powodować skutki uboczne.

Poza tabletkami możesz zdecydować się na leczenie różnymi kremami bądź maściami. Stosuje się je zewnętrznie, co może doprowadzić do podrażnień skóry, a na efekty z ich leczeniem trzeba czekać dłużej. Co więcej rozwiązanie to, nie pomoże Ci w momencie, gdy stan Twojego trądziku będzie wyjątkowo zaawansowany.

Istnieją też liczne zabiegi kosmetyczne, które mają na celu eliminację wszelkich zaskórników z Twojej skóry. Obecnie nie jest to zalecany sposób dzięki, któremu możesz pozbyć się trądziku na plecach, bowiem pomaga on tylko i wyłącznie w perspektywie krótkofalowej, nie niszcząc źródła problemu, a więc możesz mieć pewność, że za jakiś czas pojawią Ci się znowu wypryski i to w bardziej zaawansowanym stopniu.

Bez wątpienia w momencie, gdy chcesz skutecznie wyleczyć swój trądzik, sięgnij po tabletki na trądzik. Są one obecnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem, który jednocześnie jest najbezpieczniejszym i najwygodniejszym. W celu zintensyfikowania ich działania, możesz zastosować tzw. domowe sposoby leczenia trądziku.

Domowe Sposoby Na Trądzik Na Plecach

W celu skutecznej eliminacji trądziku na plecach sięgnij po tabletki. Jednak podejmij też domowe sposoby, które wspomogą ich działanie. Są one niezwykle proste i powinny się one stać Twoim codziennym nawykiem.

Nowe nawyki w połączeniu z tabletkami zapewnią Ci kompletna eliminacje Twoich problemów z trądzikiem. Zacznij przede wszystkim od swojej higieny osobistej.

Różowaty trądzik na plecach leczenie domowymi sposoby za pomocą Nonacne

Nie zapominaj, że jej nieodpowiednia forma przyczynia się do powstawania licznych bakterii na Twojej skórze, które sprzyjają rozwojowi trądziku na plecach.

Przede wszystkim bierz prysznic dwa razy dziennie, szczególnie w upalne dni, kiedy jesteśmy narażeni na dużą częstotliwość pocenia się. Bierz prysznic od razu po wysiłku fizycznym, nie czekaj do wieczora, nie przekładaj go w czasie, od razu po zakończonej aktywności fizycznej należy oczyścić swoją skórę z potu.

Dodatkowo zainwestuj w specjalną szczoteczkę do mycia pleców, która pomoże Ci na ich dokładne mycie. Chociaż raz w tygodniu zrób sobie ziołową kąpiel, która będzie działać rewelacyjnie na wszelkie Twoje zapalenia skóry.

W przypadku kiedy bardzo często się pocisz, zadbaj o to, aby regularnie zmieniać swoje ubrania, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której będziesz chodzić przez dłuższy czas w zapoconej bluzce.

Zweryfikuj swoją dietę. Przede wszystkim wyrzuć z niej wszelkie słodycze czy niezdrowe jedzenie. Zły sposób odżywiania jest powodem, dla którego tak często na Twojej skórze pojawiają się wypryski. Zamiast sięgać po czekoladę (główny winowajca powstawania pryszczy) sięgnij po coś zdrowego. Gwarantuje, że z czasem zacznie być to coraz bardziej dla Ciebie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pozbądź się stresu. Stres jest rzeczą tragiczną w skutkach dla Twojego zdrowia, organizmu i samopoczucia. Jest bezwzględny i powoduje w Twoim organizmie szereg zniszczeń. Postaraj się znaleźć dla siebie rzecz, która Cię odpręży i pomoże Ci wyeliminować stres ze swojego życia bądź znacznie go zmniejszyć.

Ciesz Się Zdrową Skórą Na Plecach!

Z trądzikiem na plecach obecnie zmaga się ogromna liczba ludzi. Ze względu na specyficzne miejsce występowania ten rodzaj trądziku jest szczególnie ciężki do wyleczenia. Jednak nie należy się tym przejmować. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mają na celu pomóc Ci w uporaniu się z tym problemem. Różnią się one od siebie skutecznością, a także możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

Maść czy zioła też pomagają na trądzik

Najlepszym obecnie rozwiązaniem na rynku zdecydowanie są tabletki na trądzik na plecach. Wraz z nowymi nawykami takimi jak weryfikacja diety, odpowiednia higiena osobista czy eliminacja stresu zapewni Ci możliwość cieszenia się zdrową skórą na plecach przez długi czas!

Jeśli interesują Cię tematy związane ze skórą czy zdrowiem to na erektoportal.pl znajdziesz wiele wątków.

Artykuł powstał na bazie [1] https://www.everydayhealth.com/acne/back-acne-treatment.aspx

O Autorze
wizaz blog
Łukasz Nowak
​Logowanie 01.04.2020
Jestem praktykiem zdrowego stylu życia. Mieszkam w Warszawie. Pracowałem w ostatnich latach w branży zdrowia. W wolnym czasie doradzam znajomym i rodzinie w kwestiach zdrowotnych i dietetycznych.