Jak Skutecznie Pozbyć Się Pryszczy Na Brodzie ?

Zaktualizowano 8 dni temu
Jak skutecznie pozbyć się podskórnych pryszczy na brodzie ?
Napisane przez: Łukasz Nowak

Według mapy twarzy, za pryszcze na brodzie odpowiadają hormony, a dokładniej wszelkie zaburzenia z nimi związane. Mogą przyjmować one różne formy. Czasami widoczne są jako bolące i ropne pryszcze na brodzie, a czasami jako podskórne krosty. Bez względu na to, jaki rodzaj przyjmą, koniecznym jest podjęcie odpowiednich kroków w celu ich eliminacji.

Nieprawidłowa pielęgnacja, stres, niezdrowe nawyki żywieniowe, to tylko jedne z nielicznych przyczyn występowania pryszczy na brodzie. Jest ich mnóstwo, stąd problem ten jest bardzo powszechny. Jest to najczęściej występująca zmiana skórna, która wydaje Ci się typowa dla okresu dojrzewania.

W rzeczywistości jednak jest inaczej, pryszcze na brodzie po 30 stce pojawiają się prawie tak samo często jak u nastolatków. Różnią się one tylko od siebie stopniem zaawansowania i przyczyną występowania. W przypadku młodzieży krosty będą najczęściej przyjmować formę ropnych wyprysków, podczas gdy dla osób starszych charakterystyczne będą podskórne pryszcze na brodzie.

Pryszcze na brodzie i szyi są niewątpliwie strasznie wstydliwym problemem. Wyleczenie tego rodzaju trądziku wymaga dużej systematyczności i cierpliwości, ze względu na miejsce, w którym się znajduje. Zapewne ciężko będzie Ci w to uwierzyć, ale przynajmniej kilka razy dziennie trzymasz się za brodę.

Robisz to nieświadomie, w zamyśleniu, wpatrując się w komputer czy czytając. Co gorsza zapewne masz też w zwyczaju nieświadomie skubanie pryszczy ropnych na brodzie. Jest to najgorsza rzecz pod słońcem!

Zapamiętaj jedną, najważniejszą zasadę: za wszelką cenę trzymaj swoje ręce jak najdalej od twarzy!

Dotykanie buzi, a zwłaszcza już istniejących zmian zapalnych, powoduje powstawanie nowych pryszczy.

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że Twoje ręce najczęściej są spocone i prawie nigdy nie są czyste. Są pełne bakterii, żeby to zobrazować wyobraź sobie, że na każdym centymetrze kwadratowym dłoni znajduje się około 1300 bakterii. Dotykając brody, wcierasz je w skórę i w konsekwencji przyczyniasz się do powstawania między innymi pryszczy podskórnych na brodzie.

Dodatkowo koniecznym jest dowiedzieć się o przyczyny pojawienia się i jak się ich pozbyć. Bardzo często pojawiają się w otoczeniu wykwitów grudkowych, krostowych, zaskórników, zmian ropnych i blizn. Ich pojawianie się uwarunkowane jest wieloczynnikowo.

Aby mieć pewność, że są one leczone skutecznie należy wszelkie sposoby ich zwalczania skonsultować ze specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji. W tym celu należy się udać do dermatologa lub kosmetologa. Lekarz, do którego się udasz powinien szczegółowo wyjaśnić wszystko na temat Twoich pryszczy: od czego powstały i co na nie jest najlepsze.

Nieestetyczny wygląd Twoich pryszczy może sprawić, że zaczniesz wykazywać się niską samooceną i utrudnionymi kontaktami interpersonalnymi. Ze względu na swoje krosty na brodzie i policzkach będziesz czuć się bardzo niekomfortowo i będziesz starać się unikać kontaktu z ludźmi. Przez co mniej będziesz wychodzić z domu i korzystać z życia.

Nie skazuj się na taki scenariusz, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy leczenie jakichkolwiek zmian trądzikowych jest jak najbardziej możliwe do wyleczenia. Dlatego nie załamuj się i nie dołuj! Ten artykuł ma na celu pomóc Ci zwalczyć jeden z najbardziej wstydliwych Twoich problemów! Po jego przeczytaniu będziesz wiedzieć wszystko odnośnie co oznaczają pryszcze na brodzie i jak skutecznie je zwalczyć!

Czym Są i Jak Wyglądają Pryszcze Na Brodzie?

Wszelkie wypryski na brodzie związane są z występowaniem trądziku na Twojej twarzy. Jest to choroba skóry, którą pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć. W tym artykule skupię się konkretnie na brodzie i wyjaśnię w jaki sposób możesz z niej wyeliminować wypryski. Natomiast w celu dowiedzenia się więcej o rodzajach trądziku zapraszam do mojego artykułu “Pryszcze na twarzy” , gdzie szczegółowo zostały opisane różne rodzaje trądziku, mogące wystąpić na Twojej buzi.

Czym są podskórne pryszcze na brodzie

Pryszcze na brodzie nie są niczym innym niż zmianami skórnymi, które powstają na Twojej twarzy. Różnią się one od siebie stopniem nasilenia i wyglądem. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale bardzo często na brodzie może występować więcej niż jeden rodzaj trądziku, co powoduje, że ich leczenie jest jeszcze bardziej trudne.

Do najczęściej pojawiających się wyprysków na brodzie możemy zaliczyć:

 • podskórne pryszcze – najczęściej to właśnie one pojawiają się jako pierwsze. Spowodowane jest to zaczopowanym pod skórą sebum. Pryszcze te przybierają formę charakterystycznych, płaskich, żółtych lub czarnych kropek. W tym przypadku nie występuje stan zapalny
 • grudki – wyczuwalne (rzadziej widoczne) podczas dotyku wypukłości pod skórą. Towarzyszy im zazwyczaj zaczerwienienie i umiarkowany ból
 • ropne pryszcze – tak zwane zaskórniki, które zostały zakażone. Przybierają postać różnej wielkości wypukłych krostek z wyraźnie widocznym w środku białym punktem
 • guzy – bardzo duże, wypukłe i czerwone zmiany skórne. Wypełnione są w środku dużą ilością krwi i ropy. Są one najbardziej szkodliwe dla Twojej cery, ponieważ zazwyczaj utrzymują się bardzo długo i zostawiają po sobie blizny, ze względu na to, że są one zakorzenione w głębszych warstwach skóry

Ponadto, bolące i zaczerwienione pryszcze na brodzie u dorosłych mogą być oznaką nadkażenia bakteryjnego i stanu zapalnego. Bardzo ważnym jest, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać takich pryszczy, ani ich nakuwać! Jest to najgorsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojej twarzy. W przypadku pojawienia się tego typu zmian, koniecznym jest natychmiastowa konsultacja z dermatologiem, ponieważ w takim przypadku bardzo często zalecany jest antybiotyk!

Przyczyny Powstawania Bolących Pryszczy Na Brodzie

Przyczyną powstawania pryszczy na brodzie jest wzmożona produkcja sebum przez znajdujące się w skórze gruczoły łojowe. Wydzielina ta w procesie funkcjonowania organizmu jest potrzebna, aby ochraniać i natłuszczać naskórek. Jednak zapewne wiesz, że wszystko dobre co jest w umiarze. W przypadku nadmiaru tej substancji dochodzi do blokowania przewodów wyprowadzających, co skutkuje powstawaniem zaskórników i grudek.

Dlaczego powstają bolące pryszcze na brodzie?

Zanieczyszczenia wraz z sebum stanowią idealną pożywkę dla bakterii, które szybko się namnażają i wpływają na rozwijanie się stanu zapalnego. Wzrost aktywności gruczołów łojowych jest wywołany przez:

 1. 1
  Zaburzenia endokrynologiczne i nieprawidłowy poziom hormonów - wzrost wydzielania się hormonów, skutkuje zaburzeniem  procesów i mechanizmów, które zachodzą w ludzkim ciele. Dzieje się tak dlatego, że zwiększona praca gruczołów łojowych wpływa na zatkanie porów. Dochodzi do pojawienia się na skórze zaskórniaków bądź bolesnych zmian - cyst wypełnionych ropą.
 2. 2
  Stres i związany z nim wzrost stężenia kortyzolu - również wpływa na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych. Zapewne zdajesz sobie sprawę, jak negatywnie stres działa na całe Twoje ciało, wyniszczając je bardzo skutecznie. Działa negatywnie również na Twoją skórę prowadząc do powstawania coraz to nowszych wyprysków.
 3. 3
  Nieprawidłowa pielęgnacja skóry lub jej brak - pielęgnacja skóry jest podstawą. Bez zachowania odpowiedniej jej higieny nie masz możliwości cieszenia się piękną i zdrową skóry. Codziennie tysiące bakterii w Twoim środowisku ją atakuje, chcąc się na niej rozmnażać. Stąd codziennie rano, a także przed pójściem spać koniecznym jest przemycie twarzy odpowiednimi kosmetykami, które pomogą Ci w zachowaniu czystości twarzy.
 4. 4
  Nieodpowiednio dobrane do Twojej skóry kosmetyki do pielęgnacji i makijażu - już wyjaśniliśmy sobie, że pielęgnacja i przestrzeganie odpowiedniej higieny jest podstawą do zapobiegania powstawaniu nowych wyprysków na Twojej twarzy. Jednak samo mycie buzi nie wystarczy, ważne jest również to, czym myjesz twarz. Na rynku obecnie jest dostępnych mnóstwo kosmetyków, które reklamują się jako zdrowe dla skóry, jednak bardzo często ich skład może powodować wystąpienie na niej podrażnienia bądź wyprysków. Musisz uważać, aby starannie dobierać je do rodzaju Twojej cery. Szczególnie panie w przypadku kosmetyków do makijażu. Część z nich może się okazać zbyt ''ciężka" dla skóry i powodować zapychanie się porów, co skutkować będzie wystąpieniem krost ropnych.
 5. 5
  Długotrwałe przyjmowanie niektórych leków - tak jak powyżej. Skład leków może powodować w Twoim organizmie pewne zmiany, skutkujące pojawieniem się pryszczy na brodzie. Tutaj znowu szczególnie narażone są na to kobiety, ze względu na źle dobrane tabletki antykoncepcyjne.
 6. 6
  Niezdrowa dieta - wszystko co jesz wpływa na Twój organizm. Jeśli myślisz inaczej, jesteś w błędzie. Zjesz całą tabliczkę czekolady jednego dnia, kolejnego spodziewaj się dużej ilości nowych wyprysków na Twojej brodzie. Będziesz żywić się tylko fast foodami i wysokoprzetworzoną żywnością, spodziewaj się tego samego efektu. Niestety, ale tak to właśnie działa, nie dbając o to co jesz, nie możesz spodziewać się, że twoja cera będzie charakteryzować się połyskiem i świeżością. Będzie to spowodowane tym, że nie dostarczasz jej odpowiedniej dawki minerałów i witamin, które odpowiadają za dobrą kondycję skóry.

Przyczyn powstawania pryszczy na brodzie jest ogromna ilość. Jak widzisz, część z nich możesz wyeliminować samodzielnie, ale z częścią z nich nie jesteś w stanie poradzić sobie samemu. Koniecznym wówczas będzie konsultacja z dermatologiem. Jest ona również konieczna w celu wskazania konkretnych przyczyn pojawienia się trądziku na brodzie. Pamiętaj, że prawidłowe określenie tego co stoi za pojawieniem się pryszczy jest warunkiem koniecznym do skutecznego wyleczenia trądziku.

Jak Się Pozbyć Pryszczy Na Brodzie i Szyi?

Po zdiagnozowaniu u pacjenta przyczyny powstawania pryszczy na brodzie i szyi, czas przejść do odpowiedniego ich leczenia. W zależności od tego z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, lekarza zaleci odpowiednią kurację. W przypadku powstawania takich zmian skórnych jak trądzik łojotokowy, młodzieńczy czy różowaty będzie to najprawdopodobniej terapia preparatami, które mają działanie miejscowe.

Jak skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie i szyi ?

Mowa tutaj oczywiście o takich preparatach jak kremy i maści, których głównym zadaniem jest zniwelowanie powstającego łojotoku odpowiedzialnego za powstawanie pryszczy. Produkty te są najczęściej skuteczne, gdy zmiany trądzikowe nie są aż tak zaostrzone i gdy dopuszczalne jest zewnętrzne ich leczenie. Charakteryzują się one łatwością aplikacji i najczęściej stosowane są na noce. W ich przypadku trzeba zachować jednak dużą ostrożność nie narażania się na słońce, ponieważ może ono doprowadzić do zachowania się blizn.

W przypadku, gdy kremy i maści nie działają na pryszcze, należy zainteresować się tabletkami przyjmowanymi doustnie, powstałymi na bazie antybiotyków lub kortykosteroidów. Tabletki na trądzik obecnie są bardzo popularne. Są one niezwykle skuteczne i działają w sposób niszczący źródło powstawania problemu.

Na efekty z reguły nie trzeba czekać długo, a forma ich przyjmowania jest niezwykle przyjemna. W porównaniu do maści czy kremów charakteryzujących się działaniem zewnętrznym, tabletki działają wewnętrznie. Dobrze dobrane tabletki nie powinny skutkować powstaniem jakichkolwiek skutków ubocznych.

Największe wyzwanie dotyczy trądziku mającego podłoże hormonalne. Wówczas koniecznym są ciągłe konsultację z lekarzem, który będzie nadzorował przebieg leczenia. W zależności od choroby, która może Cię dotyczyć aplikuje się odpowiednie leki mające na celu złagodzenie objawów zdiagnozowanej choroby. Szczególnie ważny w ich przypadku jest ich skład oraz możliwe zminimalizowanie wystąpienia skutków ubocznych.

Pryszcze na brodzie o podłożu hormonalnym najczęściej przyjmują postać dużych, ropnych krost, które są niezwykle bolesne, stąd kuracja ta ma doprowadzić do ich eliminacji.

Oprócz różnych preparatów do stosowania podczas walki z pryszczami, można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów u kosmetyczki. W tym przypadku trzeba jednak zachować ogromną ostrożność, bowiem źle dobrane metody leczenia trądziku mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii na Twojej twarzy. Mowa tu oczywiście o różnego rodzaju kwasach. Mają one na celu działać delikatniej niż peeling ziarnisty, złuszczając kolejne warstwy naskórka, tym samym zapobiegając zatykaniu się ujść gruczołów łojowych i usuwając martwe komórki.

Po odbyciu serii takich zabiegów u kosmetyczki, Twoja skóra powinna być wygładzona, a zmiany trądzikowe występujące na niej wcześniej uspokojone. Ponadto blizny potrądzikowe powinny zostać rozjaśnione. Terapię kwasami zaleca się wykonywać w miesiącach jesiennych i zimowych, ponieważ złuszczona skóra eksponowana na słońce może reagować pojawieniem się kolejnych przebarwień.

Domowe Sposoby Na Ropne Pryszcze Na Brodzie

Przed leczeniem dermatologicznym, jeśli Twój trądzik nie występuje w zaognionej wersji, możesz spróbować domowych sposobów na bolące pryszcze. Podstawą skutecznej pielęgnacji twarzy są peeligini enzymatyczne, wykazujące działanie podobne do kwasów – również złuszczają martwe naskórki.

Charakteryzują się jednak znacznie łagodniejszym działaniem, w przeciwieństwie do kwasów możesz je nakładać na twarz samodzielnie, w domowym zaciszu.

Ropne pryszcze na brodzie są okropne!

Drugim sprawdzonym sposobem jest smarowanie pryszczy niewielką ilością olejku z drzewa herbacianego. Ten naturalny preparat ma silne właściwości antybakteryjne oraz łagodzące. Stanowi fenomenalne rozwiązanie w walce z trądzikiem Warto stosować go na noc, ze względu na mocny, specyficzny zapach.

Już po pierwszej aplikacji można odczuć znaczącą różnicę w wyglądzie skóry oraz zmniejszeniu bolesności pryszczy. Dodatkowo możesz zadbać również o właściwą suplementację Twojego organizmu. Szczególnie ważną rolę w walce z trądzikiem odgrywa cynk.

Żegnajcie Pryszcze !

Według mapy twarzy pryszcze na brodzie najczęściej związane są z problemami hormonalnymi. Ponadto duży wpływ na ich występowanie ma też nadmiar toksyn w ludzkim organizmie, kłopoty z nerkami czy też stres.

Dlatego tak ważnym jest, aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, stąd ważnym jest postawienie na wszelkiego rodzaju aktywności relaksacyjne i nawodnienie, co pozwoli każdemu zachować zdrową skórę. Nieodpowiednie nawadnianie może prowadzić do nierównowagi nerek i wyprysków na brodzie.

Wyeliminuj pryszcze !

Wszelkie wypryski na brodzie są niezwykle kłopotliwą i zawstydzającą sprawą, jednak pamiętaj, że jesteś w stanie się ich skutecznie pozbyć!

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z pielęgnacją skóry to na erektoportal.pl znajdziesz bardzo duża ilość artykułów.

O Autorze
wiz forum
Łukasz Nowak
​Logowanie 31.03.2020
Prowadzę aktywny tryb życia. Mieszkam w Stolicy. Ostatnie lata pracowałem w branży farmakologicznej. W wolnym czasie prowadzę tego bloga i doradzam znajomym i rodzinie w kwestiach zdrowotnych.