Podskórne Krosty Na Twarzy - Skąd Się Biorą i Jak Się Ich Pozbyć ?

Zaktualizowano 6 dni temu
Krosty na twarzy jak się ich pozbyć i skąd się biorą?
Napisane przez: Łukasz Nowak

Krosty podskórne na twarzy i ich przyczyny występowania są jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w przeglądarkach internetowych. Problem ten jest niezwykle powszechny. Każdy z nas marzy o pięknej, porcelanowej skórze, która pozbawiona jest jakichkolwiek ropnych krost na twarzy. Z tego właśnie powodu chcesz poznać najbardziej skuteczne domowe sposoby na krosty na twarzy, które raz na zawsze pozwolą Ci się uporać z problemem.

Grudki, krostki i wypryski na twarzy należą do częstych patologii skórnych, zwłaszcza u osób w wieku dojrzewania, u których główną przyczynę powstawania zmian skórnych stanowi dość powszechny trądzik.

Czynników sprzyjających rozwojowi bolących krost na twarzy jest jednak więcej.

Wysypka występująca na skórze policzków, podbródka czy czoła może stanowić objaw alergii pokarmowej, wahań hormonalnych, a nawet chorób przewlekłych. Stąd tak ważnym jest, aby zrozumieć co powoduje czerwone bądź białe krosty na twarzy.

Ważnym jest również u kogo występują dane niedoskonałości, bowiem czerwone krosty na twarzy u dorosłych będą miały inne przyczyny niż krosty na twarzy niemowlaka czy dziecka. Wynika to przede wszystkim z rozwoju organizmu i zaatakowania go przez różnego rodzaju bakterie.

Skąd Się Biorą Krosty Na Twarzy ?

Krosty na twarzy są zmartwieniem niejednej osoby. Przyczyniają się one do skutecznego obniżenia Twojej samooceny, ponieważ nieestetyczny widok Twojej twarzy powoduje u Ciebie kompleksy. Zanim jednak zaczniesz się dołować, pamiętaj, że współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań na trapiący Cię problem.

Ten artykuł został stworzony dla wszystkich, którzy zmagają się ze zmianami skórnymi i należy potraktować go jako ściągę.

Skąd się biorą podskórne krosty na twarzy?

Zostały w nim zawarte najważniejsze informacje na interesujące Cię zagadnienia. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zachęcam do odwiedzenia innego artykułu pt. Pryszcze na twarzy.

Różnego rodzaju niedoskonałości takie jak krosty ropne na twarzy czy krosty podskórne na twarzy powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju. Przyczynia się ona do powstania choroby skóry zwanej trądzikiem, który jest główną przyczyną zmian skórnych zlokalizowanych w tej części ciała. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób w okresie dojrzewania oraz młodych dorosłych, u których można zauważyć charakterystyczne krosty na twarzy z białą wydzieliną.

Wpływ na powstawanie krost podskórnych na twarzy mają występujące w tym okresie zmiany stężeń hormonów, szczególnie tych o działaniu androgennym. Dodatkowo, w przypadku znacznej ilości produkowanego sebum gromadzącego się w kanalikach wyprowadzających gruczołów łojowych, w sytuacji ich zatykania przez nadmiernie rogowacenie komórki skóry powstają warunki dogodne do zakażenia i rozrostu kolonii bakteryjnych.

Najbardziej narażoną częścią ciała na występowanie trądziku jest oczywiście twarz. Zapewne znasz określenie linii ,,T” występującej na niej – chodzi oczywiście o czoło, nos i podbródek. Poważnym problemem zaczyna być sytuacja, w której czerwone krostki przestają występować już tylko na Twojej buzi, ale rozprzestrzeniają się także na inne partię Twoje ciała. Najczęściej jest to dekolt, ramiona i plecy. Wówczas świadczy to o bardzo poważnej wersji trądziku, którego bezzwłocznie należy rozpocząć leczenie.

Pamiętaj jednak, że nie zawsze wysypka na twarzy jest zmuszona świadczyć o trądziku. Zwłaszcza jeśli pojawiła się niespodziewanie i występuje na miejscach mniej typowych takich jak policzki, okolice warg, kąty żuchwy i inne. Także u osób znajdujących się po grupie dojrzewania pojawienie się wyprysków na twarzy powinno skłonić do pogłębienia diagnostyki i poszukiwania przyczyny innej niż trądzikowa.

Jakie Są Przyczyny Pojawienia Się Krost Na Twarzy ?

Zapewne nie zdajesz sobie sprawy jak istotnym jest zrozumienie przyczyn pojawienia się trądziku na Twojej twarzy. Bez poznania źródła jego występowania, nie będziesz w stanie skutecznie go wyleczyć, bowiem każdy rodzaj powinien być potraktowany inaczej.

Stąd przed rozpoczęciem kuracji, zaleca się wizytę u dermatologa, który zdiagnozuje Cię i powie jaki rodzaj leczenia powinien zostać zastosowany.

Jakie są przyczyny pojawienia się krost podskórnych na twarzy?

Do głównych przyczyn występowania krost na twarzy możemy zaliczyć:

 • błędy dietetyczne - wypryski mogą pojawić się na twarzy wskutek spożycia nadmiernej ilości niezdrowego jedzenia. Bardzo dobrym przykładem będzie tutaj oczywiście czekolada oraz wszelkie produkty typu fast food. Substancje w nich zawarte w ogromnym stopniu przyczyniają się do Twoich problemów z twarzą. Dodatkowo do błędów dietetycznych możemy również zaliczyć wszelkiego rodzaju używki takie jak alkohol czy papierosy
 • alergia pokarmowa -  uczulenie na daną substancję w pożywieniu nie daje wyraźnych sygnałów ze strony układu pokarmowego, a objawia się jedynie czerwonymi krostkami na twarzy, w okolicy warg albo zmianami na śluzówce jamy ustnej
 • niedobory pokarmowe - w tym przypadku zauważalne są charakterystyczne krosty na twarzy, które występują w kolorze skóry. Bardzo popularnym niedobór stanowi awitaminoza, zwłaszcza przy deficytach witaminy A. Podobny obraz da nieodpowiednia podaż żelaza albo witamin z grupy B
 • choroby przewlekłe - wspominając o niech nie można przeoczyć zaburzeń pracy wątroby. Bardzo często powoduje pogorszenie się kondycji cery, zmiany jej zabarwienia na ziemistą, cienie pod oczami, a także pojawienie się czerwonych krostek na policzkach i w okolicach kąta żuchwy, przybierających postać czerwonych plam na twarzy. Dzięki specyficznej lokalizacji łatwiej odróżnić je od trądziku
 • nadmiar androgenów - przyczynia się do wzmożonego  wydzielania łoju oraz jego produkcji. , To z kolei, tak jak wspomniałem wcześniej przekłada się na powstawanie pryszczy podskórnych na twarzy
 • skaza białkowa - jej głównym objawem jest występowanie krost na skórze twarzy, pleców, ramion i klatki piersiowej. Najczęściej występuje ona u małych dzieci, które są karmione produktami zawierającymi różne mieszanki mleka krowiego. Ponadto może także wystąpić u ludzi w starszym wieku, chociaż często jest wtedy mylona z niedoborami laktazy i zaburzeniami trawienia białek mleka

Co Na Krosty Na Twarzy - Leczenie

Tak jak już wspomniałem, leczenie krost na twarzy może być tylko i wyłącznie wtedy skuteczne, gdy poznasz ich prawdziwe źródło powstawania. Dopiero na tej podstawie możesz zdefiniować kurację, która będzie Ci potrzebna, aby się ich pozbyć i cieszyć się zdrową i świeżą cerą.

Co na swędzące białe krosty?

Ponadto bardzo często podczas leczenia, może się okazać, że przyczyny trądziku zostały źle zdiagnozowane. W przypadku krost na twarzy, które nie ustępują wskutek leczenia miejscowego, należy udać się ponownie do lekarza specjalisty – dermatologa i jeszcze raz omówić problem.

Z tego względu, że może się okazać, iż krosty na Twojej twarzy są wynikiem znacznie poważniejszych zmian zachodzących w Twoim organizmie – mogą świadczy o tzw. patologii narządów wewnętrznych. W tym przypadku należy bezzwłocznie rozpocząć diagnostykę.

Coraz więcej na popularności obecnie zyskują tabletki na trądzik, które są dostępne już na rynku nawet bez recepty. Są one najczęściej oparte na naturalnych ziołowych mieszankach i nie powodują występowanie skutków ubocznych.

Bardzo dużą skutecznością wykazują się również antybiotyki i produkty, opierający się w swoim składzie na pochodnych witaminy A. Jedynym ich minusem jest ich długość stosowania. Kuracja nimi trwa od kilku miesięcy nawet do roku, stąd pomimo swojej skuteczności nie są one tak popularne wśród ludzi walczących z trądzikiem, szczególnie, gdy na chwilę obecną mówi się bardzo dużo o szkodliwym wpływie wszelkich antybiotyków na ludzki organizm. Nie da się ukryć, że ten sposób leczenia niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia wielu skutków niepożądanych.

Krosty na twarzy - domowe leczenie

O ile towarzyszący Ci trądzik na twarzy nie występuje w bardzo zaognionym stopniu możesz spróbować w pierwszej kolejności wyleczyć go w zaciszu domu. Pamiętaj jednak, że niestety domowe sposoby nie poradzą sobie z różnymi krostami czy pryszczami na twarzy o bardzo zaawansowanym stopniu występowania.

Sposób na krosty na twarzy to odpowiedni krem lub tabletki

Domowe sposoby działają tylko przy łagodnych zmianach skórnych i w momencie, gdy chcesz zapobiec ich powstaniu w przyszłości.

Idąc tym tropem, już na samym początku trzeba zrozumieć, że w przypadku leczenia trądziku na pierwszym miejscu zaleca się stosowanie produktów o działaniu miejscowym.

Ogromne znaczenie ma również właściwy dobór kosmetyków do higieny skóry. Coraz częściej mówi się o tym jak ogromne znaczenia ma prawidłowe oczyszczanie twarzy, wskutek którego jesteś w stanie usunąć nadmiar szkodliwego łoju.

Pielęgnacja twarzy nie tylko powinna stać się Twoim codziennym nawykiem, ale chwilą przyjemności. Przede wszystkim należy ją powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem,

Ponadto należy również zweryfikować wszelkie produkty, które się stosuje, ponieważ bardzo często mogą Ci one jeszcze bardziej zaszkodzić. Patrząc na ich skład, należy wybierać produkty powstałe na bazie cynku, siarki i innych substancji charakteryzujących się działaniem antybakteryjnym.

Dodatkowo możesz sięgnąć po różne kremy i kosmetyki o właściwościach osuszających, ściągających i zmniejszających produkcję sebum, które zawierają w swoim składzie m.in. wyciąg z liści manuka, kwas migdałowy (o właściwościach złuszczających), kwas acetylosalicylowy (zmniejszający stan zapalny).

W leczeniu wszelkich niedoskonałości na twarzy powstałych z awitaminozy stosuje się maści miejscowo tym samym uzupełniając niedobory albo terapię preparatami doustnymi.

Herbaty ziołowe dostępne bez recepty również mogą okazać się bardzo pomocne. Tak samo jak wyciągi roślinne w tabletkach do stosowaniu doustnego. Działają one w sposób ogólnoustrojowo, tym samym subtelnie zmniejszając produkcję łoju. Wpływa to na regulację czynność wydzielniczych narządów wewnętrznych, a więc usprawniają pracę wątroby i perystaltykę jelit – celem szybszej eliminacji toksyn i produktów szkodliwych.

Przystępując do leczenia domowego trądziku, pamiętaj, że najskuteczniejsze okażą się wyciągi z :

 • ziela fiołka trójbarwnego,
 • kłącza perzu, liści pokrzywy,
 • kłącza pięciornika,
 • kwiatu hibiskusa,
 • mniszka lekarskiego.

Dodatkowo zacznij przykładać wagę do tego co jesz. Żywiąc się niezdrowo możesz zapomnieć o pięknej cerze!

Ciesz Się Zdrową Skórą Twarzy!

Pomimo, że trądzik jest powszechną zmianą skórną, która dotyka ogromnej liczby osób, nie oznacza to, że nie jesteś w stanie się z niej wyleczyć. Aby to się stało, musisz w pierwszej kolejności prawidłowo określić przyczyny powstawania krost na Twojej buzi, a dopiero wtedy rozpocząć odpowiednią kurację. Jeżeli zastosujesz się do tej podstawowej zasady, gwarantuje, że wszelkie niedoskonałości znikną z Twojej twarzy, szybciej niż można to sobie wymarzyć!

Zdrowa skóra dzięki Nonacne

Jeśli interesują Cię też inne tematy związane ze zdrowiem to na erektoportal.pl znajdziesz bardzo duża ilość wpisów.

Wpis został zainspirowany wpisem z webmd.com [1]

O Autorze
wiz forum
Łukasz Nowak
​Logowanie 29.03.2020
Jestem wielbicielem zdrowego stylu życia. Mieszkam w Warszawie. Spędziłem 10 lat pracując w branży farmakologicznej. W wolnym czasie doradzam znajomym i rodzinie w kwestiach zdrowotnych.