Co Na Trądzik Stosować Najlepiej ?

Zaktualizowano 9 dni temu
Co na trądzik stosować najlepiej
Napisane przez: Łukasz Nowak

Jeśli zastanawiasz się co jest najlepsze na trądzik niemowlęcy, różowaty lub młodzieńczy, to jesteś w idealnym miejscu. Artykuł ten, bowiem ma na celu przekazania Ci najbardziej istotnych informacji związanych ze zmianami skórnymi występującymi na Twojej twarzy. Dowiesz się z niego co jest dobre (co stosować) na trądzik, a także co jeść na trądzik.

Będzie to swego rodzaju ściąga dla Ciebie, która mam nadzieje, raz na zawsze pozwoli Ci się uporać z problemami na Twojej twarzy.

Co pomaga na trądzik jest dla Ciebie kluczowym pytaniem, na które chcesz poznać odpowiedź. Trądzik jest chorobą skóry, która jest bardzo dokuczliwa ze względu na objawy dla niej charakterystyczne. W zależności od przyczyn występowania możemy wyróżnić jego różne rodzaje.

Nie różnią się one tylko przyczyną pojawienia się, ale przede wszystkim sposobem leczenia i efektem estetycznym. 

Jeden trądzik będzie przybierał postać czarnych zaskórników, podczas gdy drugi będzie charakteryzował występowaniem się ropnych krost.

Wygląd skóry ma niewątpliwie bardzo duży wpływ na atrakcyjność oraz pewność siebie. Krostki, pryszcze oraz zaskórniki mogą uprzykrzyć życie każdemu. Osoby zmagające się z tym problemem tracą pewność siebie i wycofują się stopniowo z życia towarzyskiego, bowiem wstydzą się swojego nieestetycznego wyglądu.

W przypadku pań sytuacja wygląda trochę bardziej pozytywnie, ponieważ mogą one ukryć swoje niedoskonałości pod makijażem, panowie w tej kwestii mają znacznie gorzej i przez cały czas są zmuszeni do eksponowania swoich niedoskonałości.

Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować , ponieważ istnieje wiele preparatów (nawet dostępnych bez recepty), które pomogą Ci zwalczyć Twoje problemy, a więc wiem dokładnie co jest dobre na trądzik młodzieńczy i u dorosłych. Zacznijmy od tego że preparaty te można podzielić na dwa rodzaje: na takie o działaniu zewnętrznym i na takie o działaniu wewnętrznym.

Preparaty zewnętrzne to oczywiście kremy, maści oraz żele wspomagające leczenie trądziku. Charakteryzują się one działaniem złuszczającym oraz wygładzającym. Dodatkowo dzięki substancjom antybakteryjnym zapobiegają również powstawaniu wągrów i redukują przebarwienia.

Kolejnym rozwiązaniem (produktami o działaniu wewnętrznym) są tabletki na trądzik, które ze względu na swój skład charakteryzują się niezwykle wysoką skutecznością. Przyczyniają się one do regulacji aktywności hormonalnej oraz odpowiadają za prawidłową strukturę i funkcjonowanie naskórka.

Trądzik może być wywołany wieloma różnorodnymi przyczynami. Mają one wpływ na rodzaj tego schorzenia oraz sposób w jaki należy go leczyć. Poznaj wszystkie powody i przyczyny, które warunkują pojawienie się trądziku i sprawdź ze mną co jest najlepsze na trądzik.

Skuteczny Dobry Krem Na Trądzik

Kremy na trądzik są jednym z dwóch najpopularniejszych sposób na walkę przeciwko trądzikowi. Jeżeli zainteresuje Cię ten sposób, zapraszam Cię do swojego innego wpisu ”Krem na trądzik”. Znajdziesz pod nim bardziej szczegółowe informacje związane z wyleczeniem Twojej skóry przy użyciu kremów.

Dobry krem na trądzik pomoże skutecznie zwalczyć problem

Krem na twarz przeciw trądzikowy należy do kosmetyków zwanych dermokosmetykami. Najprościej rzecz ujmując są to kosmetyki przeznaczone do cery problematycznej. Posiadają różny skład w zależności od Twoich potrzeb dzięki czemu skutecznie likwidują ten skórny problem.

Kremy szczególnie skierowane są osób dorosłych, to preparaty regulujące wydzielanie sebum i pomagające w odnowie komórkowej skóry. Skład skutecznego kremu powinien zawierać elementy złuszczające i zmniejszające aktywność gruczołów łojowych. Jednocześnie nie powinien wysuszać i podrażniać Twojej skóry.

Bardzo ważnym jest, aby zrozumieć, że kosmetyki na trądzik to nie są tylko toniki na bazie alkoholu i gruboziarniste peelingi z drogerii.

To wręcz istne zabójstwo dla Twojej cery, ponieważ produkty te charakteryzują się nadzwyczajnie wysuszającym składem, który na dłuższą metę spowoduje jeszcze większe podrażnienie i tak już zaognionej skóry oraz upośledzają jej mechanizmy obronne. Efektem będzie jeszcze większa liczba wyprysków i jeszcze bardziej świecąca skóra.

Stąd tak ważnym jest, aby przed dokonaniem zakupu dokładnie zapoznać się ze składem kosmetyków, po które sięgasz. Produkty posiadające w sobie dużą ilość alkoholu (a niestety na rynku jest ich dostępna ogromna ilość), spowodują, że Twoja skóra będzie w jeszcze gorszej kondycji niż przed rozpoczęciem kuracji.

Oprócz kremów do cery trądzikowej możesz sięgnąć również po tabletki na trądzik.

Co jeść Na Trądzik (Jakie Tabletki) ?

W przypadku, gdy interesuje Cię to rozwiązanie, zachęcam Cię do odwiedzenia mojego artykułu poświęconego bardziej szczegółowo tej tematyce. Artykuł nosi nazwę Najlepsze preparaty na trądzik bez recepty .

Tabletki na trądzik mogą być dostępne bez recepty i z tego właśnie powodu można je kupić w aptece, lub w odpowiednich sklepach internetowych.

Co jeść na trądzik aby dieta pomogła w pozbyciu się różowatego "problemu"

Do wyboru mamy sporo preparatów.

Tabletki na trądzik mają sprawić, że Twoje znienawidzone pryszcze znikną raz na zawsze, a cera stanie się czysta, gładka i promienna. Najczęściej można je kupić samemu w każdej aptece, ponieważ nie są one określane mianem leków, a suplementów diety. W swoim atrakcyjnym składzie zawierają witaminy, składniki mineralne i zioła, które ogólnie wpływają na poprawienie stanu skóry, więc często pomagają także w walce z trądzikiem.

Krostki, zaskórniki, bolesne, ropne grudki, potrafią obsypać całą Twoją twarz, a na dodatek zahaczyć o dekolt, plecy, a nawet ramiona w bardzo nieestetyczny sposób. W dodatku mogą one pozostawiać trwałe blizny.

Dlaczego w ogóle powstają?

Przede wszystkim dlatego, że u wielu osób gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum, co często jest dziedziczne. Zwłaszcza w okresie dojrzewania, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Wówczas gruczoły łojowe pracują ze spotęgowaną siłą. W tym momencie dochodzi do zatykania się przewodów łojowych, przez zalegające warstwy zrogowaciałego naskórka, powstaje czop nie mający możliwości ujścia.

Jest to zaskórnik, który nie ma jeszcze charakteru zapalnego, o ile do gry nie wkroczą bakterie bytujące na skórze (szczególnie z gatunku Propionibacterium acnes). Wtedy sprawa zaczyna się komplikować. Łój staje się pożywką dla bakterii, te zaczynają się rozmnażać, a cera wygląda coraz gorzej…

W takiej sytuacji, gdy kondycja Twojej twarzy woła drastycznie o pomoc, zaleca się sięgnąć po tabletki na trądzik. Działają one od wewnątrz, niszcząc źródło odpowiedzialne za powstawanie niedoskonałości.

Trądzik - Co To ?

Trądzik jest jedną z chorób skóry, która pojawia się najczęściej i doskwiera większej ilości osób, w porównaniu do innych schorzeń skóry. Jego główną i zarazem bezpośrednią przyczyną jest zakażenie gruczołów łojowych.

Następuje to wskutek dysfunkcji gruczołów łojowych, które w nadmiarze wydzielają sebum – naturalnie natłuszczający łój.

Co to jest trądzik i co stosować ?

Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry, ponieważ natłuszcza ją, nawilża, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz usprawnia procesy zachodzące wewnątrz struktur skóry. Niestety nadmiar produkowanego sebum jest szkodliwy, ponieważ zatyka pory skóry i obciąża ją, doprowadzając tym samym do powstawania krostek i niedoskonałości.

Kto Jest Narażony Na Trądzik Różowaty ?

Najbardziej narażone na trądzik są osoby posiadające tłustą lub mieszaną skórę twarzy. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że te dwa typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją sebum. Oczywiście wiesz już, że zbyt duża ilość tego łoju jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się wszelkich niedoskonałości Twojej skóry. 

Kto jest narażony na trądzik różowaty ?

Skłonności do pojawienia się trądziku można również zauważyć u osób, w których w rodzinie jest on zauważalnym problemem, bowiem może on być uwarunkowany genetycznie, czyli być zapisany w genach. Wtedy, bardzo ciężko jest zapobiec powstawaniu tego schorzenia, podobnie jak w przypadku skóry tłustej lub mieszanej.

W takim przypadku, jedyne co możesz zrobić to zacząć odpowiednio pielęgnować swoją skórę, w celu minimalizacji objawów trądziku lub podjąć się specjalnej kuracji i toku leczenia, aby skutecznie pozbyć się problemu. Zaleca się stosowanie specjalnych produktów do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Dermokosmetyki nawilża skórę, przy jednoczesnym ograniczeniu produkcji sebum do minimum. Dodatkowo koją skórę, łagodzą podrażnienia i odbudowują barierę ochronną naskórka. Warto włączyć tego rodzaju produkty do codziennej pielęgnacji, ponieważ jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby zwalczać nie tylko objawy trądziku, ale również jego przyczyny. Dodatkowo tabletki na trądzik pozwolą skutecznie wyeliminować ryzyko pojawienia się niedoskonałości na Twojej twarzy w przyszłości.

Trądzik - Rodzaje u Dorosłych i Młodzieży

Jeżeli chcesz skutecznie i raz na zawsze uporać się ze wszelkimi niedoskonałościami na twarzy, musisz przystąpić do ich najszybszego leczenia. Jednak zanim to się wydarzy, musisz mieć pewność, że wiesz co tkwi u źródeł problemu związanego z występowaniem trądziku u Ciebie. Skuteczność leczenia trądziku przede wszystkim zależy od poprawnej diagnozy. Lekarze wyróżniają kilka rodzajów trądziku.

Trądzik u dorosłych i młodzieży

Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • trądzik pospolity (młodzieńczy) - choroba zapalna gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry wieku młodzieńczego.
  • trądzik różowaty – choroba skórna, której objawami są czerwone plamy na skórze twarzy. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Na pojawienie się trądziku różowatego mają wpływ m.in.: choroby układu pokarmowego, alergia, nadciśnienie tętnicze oraz promienie UV.
  • trądzik niemowlęcy – to odmiana trądziku dotykająca noworodki w pierwszych miesiącach życia. Trądzik noworodkowy jest związany z przegrzewaniem dziecka.
  • trądzik hormonalny – występuje u osób powyżej 25 roku życia. Trądzik hormonalny ma dwa rodzaje: androgenny i estrogenny. Leczenie trądziku hormonalnego jest dobierane indywidualnie.

W przypadku pojawienia się trądziku (zwłaszcza w bardzo zaognionej postaci), warto umówić się na konsultację do dermatologa lub, do gabinetu kosmetycznego, gdzie specjalista wskaże nam właściwe sposoby pielęgnacji skóry trądzikowej.

Przyczyny Pomagające Powstawanie Trądziku

Tak jak już sobie powiedzieliśmy, trądzik obficie pokrywa twarz nastolatków, ale może także pojawiać się u osób w dojrzałym wieku. Czasem, chociaż naprawdę rzadko, może przyjść samoistnie, lecz w niektórych przypadkach zostawia po sobie trwałe, nieestetyczne ślady.

Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny wystąpienia trądziku, a następnie dobierz odpowiednie metody służące w walce z nim.

Jakie są przyczyny pomagające powstawania?

Oto najpopularniejsze z nich:
Zła praca gruczołów łojowych – zadaniem gruczołów łojowych w Twoim organizmie, jest przede wszystkim ochrona skóry i włosów przed destrukcyjnym działaniem środowiska zewnętrznego. Z tego właśnie powoduje produkują one specjalny łój, zwany sebum. Jednak wszystko jest dobre w umiarze, natomiast gdy wytwarzają go za dużo to przewody wyprowadzające łój z gruczołów zostają zatkane. Dochodzi wtedy do interakcji sebum z bakteriami beztlenowymi, a w jej wyniku na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki czy ropne krostki.

Zmiany i zaburzenia hormonalne – to właśnie z okresem dojrzewania najczęściej kojarzony jest trądzik. Zwiększona produkcja hormonów płciowych nie tylko zmienia sylwetkę, ale także powoduje przykre objawy skórne. Trądzik pojawia się pod wpływem hormonów męski, tj. androgenów. Wpływają one bardzo silnie na funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Wiele młodych dziewczyn obserwuje pojawienie się wykwitów trądzikowych zaraz przed miesiączką, co ma związek ze spadkiem poziomu progesteronu i estrogenu, do którego dochodzi w tym czasie.

Wszelkie zaburzenia związane z hormoniami mogą być również przyczyną występowania wszelkich zmian skórnych w dojrzałym wieku. Wyraźna jest korelacja między PCOS (zespołem polipcystycznych jajników) a pojawieniem się na ciele zmian trądzikowych, więc jeśli oprócz trądziku u kobiet występują zaburzenia miesiączkowania to warto udać się do endokrynologa i ginekologa, którzy zlecą wykonanie badań.

Stres – zapewne zdajesz sobie sprawę jakie negatywne konsekwencje dla Twojego organizmu ma stres. Może on także powodować oraz zaostrzać objawy trądziku, ponieważ kiedy go doświadczasz zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Bardzo podobnie na gruczoły wpływa także podwyższony poziom kortyzolu, który szczególnie łatwo zauważyć u osób żyjących w stresie.

Nieodpowiedni dobór leków – bardzo często u kobiet wystąpienie trądziku może wiązać się z braniem tabletek antykoncepcyjnych. Co więcej, trądzik mogą wywołać również leki z kortyzolem, ze związkami bromu, solami litu, z jodem oraz szeregiem innych substancji.

Nieodpowiednia pielęgnacja – Twoja twarz codziennie narażona jest na kontakt z mnóstwem bakterii, które występują w Twoim środowisku. Brud, który się na niej zbiera jest jednym z najczęstszych powodów pojawienia się trądziku.

Zła dieta – to co jesz wpływa w ogromnym stopniu na kondycję Twojej skóry. W celu wyeliminowania pojawienia się na Twojej twarzy wyprysków należy zrezygnować z tłustych potrwa, fast-foodów oraz wszelkich używek.

Trądzik dziedziczony.

Jak widać istnieje szereg przyczyn, które mogą powodować wystąpienie u Ciebie trądziku.

Pozbądź się trądziku raz na zawsze!

Jak widzisz, całkowite wyleczenie trądziku jest jak najbardziej możliwe, o ile zastosujesz odpowiednie leczenie na możliwie jak najwcześniejszym etapie rozwoju zmian chorobowych. W przypadku postaci trądziku skupionego, bliznowcowego, ropowiczego, odwróconego istnieje duże ryzyko powstania przetok, blizn.

Dlatego bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się do dermatologa w celu włączenia odpowiedniego leczenia.

Pozbądź się problemu

Pamiętaj, że ważnym jest, aby zadbać, by trądzik nie powrócił, stąd musisz zrozumieć jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja Twojej twarzy.

Po zakończonym leczeniu koniecznym jest prawidłowe pielęgnowanie twarzy. Szczególnie ważne jest to jaki rodzaj kosmetyków używasz – do jakiego rodzaju skóry są przeznaczone (czyli do skóry łojotokowej lub mieszanej) działające przeciwłojotokowo, złuszczająco, zapobiegające powstawaniu zaskórników.

Duże znaczenie ma także stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i łagodzącym.
Należy unikać stosowania tłustych kremów, kosmetyków zawierających alkohol, mydeł zasadowych, nie należy narażać skóry na intensywne wysuszanie, ponieważ może dojść do jej podrażnienia.

Pod żadnym pozorem nie można wygniatać bądź wyciskać zaskórników, grudek zapalnych i ropni, ponieważ może to doprowadzić do powstania szpecących blizn i przebarwień.

Co Pomaga i Jest Dobre na trądzik Młodzieńczy Bez Recepty

Domowe sposoby na trądzik – warto je wypróbować przed leczeniem dermatologicznym. Odpowiednia dieta, naturalne maseczki i specyfiki, a także redukcja stresu pomoże Ci w walce z tym powszechnym problemem skórnym.

Co pomaga na trądzik bez recepty ?

Jednym z najbardziej popularnych domowych przepisów na trądzik jest maseczka z aspiryny. Aspiryna to nic innego niż kwas acetylosalicylowy, który ma działanie antytrądzikowe. Pozwala również na zwalczenie bakterii i złuszcza martwy naskórek. Posiada działanie przeciwzapalne. Maseczkę należy zrobić z trzech tabletek aspiryny, a następnie zalać je niewielką ilością wody destylowanej. Pigułki należy rozgnieść – powinna powstać papka. Następnie dodaj do niej łyżkę jogurtu naturalnego i dokładnie wymieszaj całość. Na oczyszczoną skórę nałóż maseczkę. Zmyj ją letnią wodą po upływie 10- 15 minut. Pamiętaj, że maseczkę należy nakładać regularnie, inaczej efekt nie będzie długotrwały.

Kolejnym rozwiązaniem może być maseczka z cynamonu i miodu. Te dwie substancje posiadają właściwości antybakteryjne. Przygotowanie jej jest niezwykle proste, bowiem należy tylko wymieszać ze sobą te dwie substancje. Maseczkę nakłada się miejscowo, tylko na zaskórniki. Nigdy nie nakładaj maseczki na całą cerę. Miksturę należy nałożyć na całą noc w celu umożliwienia jej całkowitego wchłonięcia. Po obudzeniu od razu zobaczysz, że zaskórnik będzie o wiele mniejszy. Nakładanie tej mikstury nie może być tylko jednorazowe – używać jej trzeba do momentu, kiedy pryszcz nie zniknie.

Czy znasz magiczne właściwości czosnku? Dzięki swoim właściwościom, czosnek wykorzystywany jest w medycynie naturalnej na wiele sposobów. Siarka i cynk, które są składnikami czosnku mają działanie oczyszczające i antybakteryjne, dlatego polecany jest jako jeden z domowych sposobów na trądzik. Ząbek czosnku należy obrać, a potem przyłożyć go do pryszcza na około 15 minut. Następnie dokładnie umyj twarz. Zabieg należy powtarzać do momentu aż zaskórnik zniknie.

Jeśli interesują Cię tematy związane ze skórą to na erektoportal.pl znajdziesz wiele wątków w tym temacie.

Artykuł powstał na bazie [1] https://www.medicalnewstoday.com/articles/107146.php

O Autorze
wizaz twarz
Łukasz Nowak
​Logowanie 30.03.2020
Jestem praktykiem zdrowego stylu życia. Mieszkam w Warszawie. Pracowałem w ostatnich latach w branży zdrowia. W wolnym czasie doradzam znajomym i rodzinie w kwestiach zdrowotnych i dietetycznych.